7 Oca 2012

bir garip ülke

6 ay önce öldüysen eğer, henüz ölmemişsindir. Görülecek davan, çekecek 3 yıllık cezan vardır. Mezarında bile rahat bırakmaz seni. Ölüler, ölmez bu ülkede. Hiçbir zaman öğretmenlik yapamayacak olan sen, ölüler nasıl öldürülür onu öğrenirsin.

5 yaşındaysan eğer, bebek değilsindir artık. Öz dayın gelir tecavüz eder. Anneannen de dayınla bir olup atıverirler balkondan seni. Bebekler çabuk büyür bu ülkede. Konuşmayı tam öğrenememişken sen, büyümenin ne demek olduğunu öğrenirsin.

11 yaşındaysan sen, çoktan genç kız olmuşsundur. Gelinlik çağın gelmiştir. Hamile bırakıverirler seni. Çocuklar, çocuk olmaz bu ülkede. Oyuncak bebeklerle oynayamadan sen ,anneliği öğrenirsin.

13 yaşındaysan eğer, erişkin olmuşsundur artık. Erişkin davranışı beklerler senden. 26 kişiyle birlikte olmanın kararını verdirirler sana. Genç kızlar, genç olmaz bu ülkede. Karar vermenin ne demek olduğunu tam kavrayamamışken sen, kadınlık kavramını öğrenirsin.

26 yaşındaysan eğer, yaşlanmışsındır artık. Homonun ne olduğunu bilmeyen insanlara göre fazla bile yaşamışsındır. Cinsiyetinin kararını bırakmazlar sana. Erişkinler fazla yaşamaz bu ülkede. Yaşamanın ne demek olduğunu henüz tadamamışken sen, ölümün soğukluğunu öğrenirsin.

Garip bir ülkedir burası. Ne ölüye saygının olduğu ne bebeklerin bebek olarak kaldığı...
Büyümek kavramını yitirmiştir burada. İstemesen de büyümek zorundasındır. Öldürülmek için!
Garip bir ülkedir burası. Kendi rızanla yaşarsın işlerine gelince, işlerine gelince de yaşayamazsın öyle rızanla falan. Yaşatmazlar genellikle.
Kendi içinde ironidir bu ülke... Seveninin çok olduğu ama kimsenin kimseye sahip çıkmadığı bir ülkedir burası...
İnsanlık heykellerinin ucube diye yıkıldığı, insan olamamış ucubelerin yaşamaya devam ettiği....4 yorum:

  1. Garip bir dünya burası, garip bir memleket. Bazen hem yüreğimi hem de beynimi çıkarıp bir kenara bırakmak istiyorum. Hem beynim acıyor hem de yüreğim bunlara ve nicelerine. İnsana değer verilmezken hiç kimseye zararı olmayan sokak hayvanlarının da yaşama hakkı olduğunu düşünmek çok ütopik olur değil mi? Hâlâ bir umudum var küçük de olsa. Hiçbir şey olmasa bile artık dünya dursun dönmesin...

    YanıtlaSil
  2. değer kavramının ne anlama geldiğini bilmiyoruz ki. Benim hiç umudum yok...

    YanıtlaSil
  3. bu kadar güzel anlatilabilirdi ... kalemine yüregine saglik arkadasim

    YanıtlaSil