19 Oca 2014

Sana ne?hükümdarlığı

'SOYUYORSA BENİ SOYUYOR, SANANE.' cümle kalıbı, bundan önce yapılan bütün eylemleri kifayetsiz bırakıyor. Metrodaki o adamın sesi, aynı zamanda; palalıların, arabayı bilinçli şekilde eylemcilerin üzerine süren şoförlerin, fırından odunları kapıp öldüresiye dövenlerin, kafayı isabet alıp gaz fişeği atan polislerin ve etliye sütlüye bulaşmayıp 'BANANE YA' diyenlerin de sesi. Aynı ses, 19 Ocak 2007'de Agos'un önünde yırtık ayakkabısı ile yerde yatan Hrant Dink'in katil zanlısı O.S.'nin (o zamanlar ismi verilmemişti) eline türk bayrağı vererek hatıra fotoğrafı çektiren polislerin de sesi. Hatta o, 'SANA NE, SOYUYORSA BENİ SOYUYOR.' mantığındaki zihniyet, 2 TEMMUZ'DA Sivas'taydı. Madımak Oteli'nin yakılışını alkışlıyordu. Şu aralar rant için de olsa, 'Gezi de bize saldıranlar kimse, o gün Ahmet Kaya'ya saldıranlar da onlardır' diyerek aslında, Türkiye gerçeğini ortaya koyan başbakan'ın ve şimdilerde yaptıkları açıklamalarla kendilerini aklamaya çalışan çok sevgili sanatçılarımızın da sesi. Aynı ses, Acun'un programında konuşan Ebru Gündeş aslında. Ve arkada umarsızca alkışlayan, oraya en fazla 50 lira almak için giden seyircilerin de sesi...

Medeniyetler beşiğinden söz ediyoruz ya, medeni olmak erdemliliği de getirir hani... İşte, metrodaki amcam çok güzel demiş. SANA NE! O an, ne medeniyet kalıyor ne erdemlilik... Beşik, çoktan yamulmuş zaten! Çünkü bu ülkede, (temele indirgediğimizde) 'SEN NE KARIŞIYORSUN?..' diyerek işlenmiş, bir sürü faili mechul cinayet mevcut. Çünkü bu ülkede, 'SEN NE KARIŞIYORSUN? Benim karım, döverim de severim de...' algısı mevcut. Bu ülke, 13 yaşındaki çocuğa 'kendi rızası var.' sonucunu veren mahkemeleriyle ünlü. 'Kendi rızası varmış.' kelimesinin alt metninde okunan, 'BİZE NE?' ibaresi mevcut. Ve bu ülke, unutkan milleti ile ünlü. Deli cesareti ile dededen kalma mehter marşı eşliğinde dünyaya kafa tutuyoruz. SİZE NE! diyerek... Türk milletiyiz, biz. Göçebe yaşamdan geldiğimizi, aslında bir değil, birden fazla kültürü barındırdığımızı unutmuş ve kültür çeşitliliğini, eksiklik adfeden popüler kültür dayatmalarına yenilmişiz. Haberimiz dâhi yok. Bir şeyi daha unutmuşuz bu topraklarda, insanlığımızı! Körü körüne bağlıyız tabularımıza. O şanlı tarihimizin ardına sığınıp 'Türk milleti neler yapıyor, görün.' diyoruz. İyi de kime? Bak, 'SANA NE!' diyor, metrodaki amcam. Ben de diyorum ki aynen, BİZE NE! Çünkü bugün, 19 Ocak... Bugün, bir düşüncenin yine 'SANA NE?..' diyerek öldürülüşünün günü. Benciliz, sanane- banane kalıplarına dayanarak, at gözlüğümüzle bakıyoruz dünyaya. Bizim daha birbirimize tahammülümüz yok ki düşüncenin özgürlüğüne olsun!

Ne diyordum?.. Heh! Metrodaki o ses, egomuzun sesi!.. 'Sen yüzüne yapıştıramazsın bunu.' diyor amcam. Neden? Cevabı gayet açık: SANA NE? (5 yaş düzeyindeki çocuk misali. Çünkü, canı öyle istiyor. Bugüne kadar çeşitli şekillerde soyulmuş zaten. Başka türlüsünün mümkünlüğüne inanamıyor!)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder